Pierwsze buciki dla dziecka

Pierwsze kroki dzieci zaczynają stawiać w około 11. miesiącu życia. Na początku robią to bardzo niepewnie i niezgrabnie, często krzywo stawiają stópki, co niepokoi rodziców, ale brak gracji nie jest niczym strasznym. W ciągu kilku kolejnych tygodni maluch będzie doskonalił sztukę przemieszczania się na własnych nogach. W tym celu, należy pomyśleć o odpowiednio dobranych butach do nauki chodzenia.

Jakie powinny być buty do nauki chodzenia?

Buciki, przede wszystkim, powinny zapewnić dziecku ochronę przez zimnem i urazami, a także chronić małą stópkę przed deformacją. Odpowiednie buciki powinny być wykonane z naturalnych materiałów, a ich rozmiar musi być dłuższy o 1 cm od dziecięcej stopy. Dziecko musi mieć możliwość swobodnego zginania paluszków.

Cechy dobrze dobranych butów do nauki chodzenia:
1. Podeszwa lekko zaokrąglona z przodu i z tyłu,
2. Usztywniony, ale niezbyt twardy zapiętek,
3. Zapięcie zapewniające swobodne poruszanie stopą,
4. Samoprofilujące wkładki.

Zapobiec płaskostopiu

U malutkich dzieci płaskostopie jest normalne i dopiero u kilkulatków można mówić o poważnym schorzeniu. Bardzo często wady stóp spowodowane są nieodpowiednim doborem obuwia. Specjaliści nie zalecają zakładania dzieciom używanych butów. Niestet,y rodzice nie zawsze mają świadomość tego, że mogą w ten sposób zrobić dziecku krzywdę. Buty do nauki chodzenia (https://www.orteo.pl/buty-memo) to jednak nie wszystko. Ważną rolę odgrywają ćwiczenia, wspierające prawidłowy rozwój stóp. Wystarczy 10 minut dziennie, żeby stópki malucha były w dobrej formie.