Wodery – czy warto w nie inwestować?

Praca na podmokłych terenach wymaga używania odpowiedniej odzieży roboczej. W takich sytuacjach warto stawiać na wodery, które cieszą się dużą popularnością wśród wędkarzy. Wyjaśniamy, czym się charakteryzują i jak wybrać odpowiednie.

Wodery – najważniejsze informacje

Wodery zwane też spodniobutami to typ odzież ceniona przez miłośników wędkowania. Znajdują jednak znacznie szersze zastosowania, na przykład przy różnego rodzaju pracach wykonywanych na terenach podmokłych. Dzięki nim czynności robocze wykonywane w wodzie nie wiążą się z ryzykiem przemoczenia. Jak sama nazwa wskazuje spodniobuty to kalosze połączone ze spodniami, które zakrywają klatkę piersiową i sięgają aż do pach. Tego typu odzież okazuje się niezastąpiona w razie potrzeby brodzenia w rzekach lub na brzegach jezior. Są tworzone z gumowych materiałów, które powinny wykazywać wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i oczywiście na wilgoć. Wodery można obejrzeć pod adresem https://www.bhp-gabi.pl/k909,odziez-robocza-odziez-przeciwdeszczowa-wodery.html.

wodery w kolorze pomarańczowym

Czym się kierować przy zakupie woderów?

Podczas zakupu woderów, należy się zastanowić na kilkoma kwestiami, a najistotniejsze z nich to:

  • materiał – jak wspomniano powyżej musi być odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Dużą popularnością cieszą się spodniobuty tworzone z neoprenu. Ten i podobne mu materiały przekładają się na odpowiednią trwałość, a także niewrażliwość na wilgoć.
  • podeszwa – powinna posiadać dodatkowe wzmocnienia oraz bieżnik, który będzie minimalizował ryzyko utraty równowagi podczas pracy w wodzie, na przykład na kamienistym dnie rzeki.
  • kieszonki – warto inwestować w modele wyposażone w dużą ilość kieszeni, co ułatwia przenoszenie sprzętu roboczego.
  • udogodnienia – wiele osób ceni wodery dające możliwość regulowania długości szelek oraz posiadające zaczepy.
  • rozmiar – musi być dopasowany do gabarytów użytkownika. Zakup zbyt dużych woderów uniemożliwia komfortowe poruszanie się, a zbyt małe modele krępują ruchy noszących je osób.